Książki, Książki dla kobiet, Zapowiedzi

Romeo i Julia w nowoczesnym wydaniu

Romeo i Julia w nowoczesnym wydaniu

Renata Frydrych, autorka między innymi powieści ,,Załatw pogodę, ja zajmę się resztą” (debiut literacki), wraca z nową książką pod tytułem  ,,Niespodziewanie jasna noc”. Nie tylko powieściopisarka, ale także autorka scenariuszy filmowych. Ponadto nadzorczyni literacka programów i seriali telewizyjnych w ramówce TVP, teraz pojawia się z nową, jeszcze bardziej zaskakującą powieścią, która porusza wiele codziennych tematów i problemów, wplecionych w historię miłosną dwojga ludzi.

Niespodziewanie jasna noc

Książka  ,,Niespodziewanie jasna noc” opowiada o historii młodego chłopaka z Warszawy – Kuby, który wiedzie, zdawałoby się zadowalające i udane życie. Jest studentem prawa, w szczęśliwym związku ze swoją dziewczyną Weroniką, jednakże w głębi siebie od zawsze ma niespełnione ambicje aktorskie. Do działania i podążania w kierunku marzeń, motywuje go fakt, iż do miasta przybywa znany reżyser i ogłasza casting do sztuki szekspirowskiej. Prawo nie wydaje się być czymś, z czym bohater chciałby wiązać swoją przyszłość, a jest raczej czymś, co bohater wykonuje, aby zadowolić swoich rodziców, w szczególności ojca.

 ,,Niespodziewanie jasna noc” – współczesny Romeo i Julia

Z drugiej strony poznajemy jednak historię Alice, mieszkanki Londynu, rysowniczki. Po operacji, dziewczyna zaczyna nowe życie, dostaje się także na warsztaty artystyczne i musi wybrać miejsce, do którego się uda. Pewnej nocy, oboje z bohaterów: Kuba i Alice, poznają się przez internet. Dziewczyna dokonuje wyboru miasta- Warszawy, a Kuba zgadza się jej pomóc zaaklimatyzować w nowym miejscu i pomóc z obcym językiem. Razem czytają ,,Romeo i Julię”. Moment ten zaważy w dużym stopniu o dalszych wydarzeniach.

W tej powieści, zostajemy przeniesieni do Warszawy i Londynu. Zarówno do teatru szekspirowskiego nad Tamizą, jak i na zwykłą, warszawską ławeczkę, tuż obok syrenki. Powieść Renaty Frydrych to historia miłosna, opowiedziana w ciekawy, zaskakujący i wciągający sposób. Bohaterowie, jak książkowi- Romeo i Julia, stają przed wieloma wyborami, wielkim uczuciem.

Trzecim bohaterem jest pracownik linii metra – Harmoń, który zmaga się z problemami, po utracie pamięci. Buduje na nowo swoje życie, chcąc być bardziej życzliwym, wartościowym i pomocnym człowiekiem.

Mimo tytułu  ,,Niespodziewanie jasna noc”, powieść nie zamyka się w ramach tylko historii miłosnej, ale jest ukazaniem, jak bardzo warto dążyć za marzeniami, walczyć z przeciwnościami losu, pokazuje wewnętrzną przemianę bohatera. Niemniej jednak, dzieło zmusza do refleksji, porusza wiele tematów obyczajowych, zawiera wiele złotych myśli, cytatów. Jest utworem bardzo dojrzałym, sensownie skonstruowanym, lekkim w czytaniu. Idealnym na samotne wieczory z książką.